Prof. Jonas Grigas. Mobilus seklys

Post date: Feb 21, 2011 11:28:26 AM

Ramūnas Bogdanas neseniai rašė, jog žmonės yra seniai suvokę, kad negalime būti kiaurai permatomi lyg tušti buteliai. Yra erdvės, kurių pažeisti negalima. Kiekvienas mūsų turime savo pasaulį, o jame yra draustiniai, po kuriuos kitiems vaikščioti nevalia. Asmeninė erdvė yra šventa tiems, kam šventa teisė būti laisvam. Būsime laisvi tol, kol gerbsime kitų laisvę.

Nei skambučių registracijos, nei telefono sąskaitos nerodo jokių pėdsakų apie slapta perduotus duomenis. T.Bauras

Deja, tos pagarbos laisvei tiek pasaulyje, tiek mūsų šalyje yra vis mažiau. Ir ne dėl to, kad egzistuoja specialiosios tarnybos, kurių pareiga yra palaikyti visuomenėje tvarką ir sekti įtartinus asmenis. Žiniasklaidoje dažnai nuskamba pikantiški fotografų išsišokimai, kai jie teleobjektyvu įsisiurbia į žymių žmonių asmeninę erdvę ar net į mobilaus telefono ekraną. Tačiau tai tik žaidimai lyginant su tuo, ką su mūsų asmenine erdve ir laisve daro mobilieji telefonai.

Kaip praneša žurnalas "Newsweek" (2009 m. birželio 6 d), jūsų mobilus telefonas nuo šiolei gali būti jūsų seklys. Sukurtos "telefonų-šnipų" programos dabar gali perduoti kalbėjimo telefonu pasiklausymo programą bet kuriam mobiliam telefonui. Programa yra nebrangi ir ją instaliuoti nereikia didelių gebėjimų. Tas trunka tiek pat laiko, kiek instaliuoti naują skambučio signalą.

Ši naujos kartos telefonų-šnipų programa plačiai platinama ir ji suteikia stulbinančią galią. Programa gali tyliai įjungti mikrofoną net tada, kai niekas neskambina,

leidžiant šnipui klausytis balsų kambaryje bet kuriame pasaulio taške. Šie šnipai labai išmintingi.

Nei skambučių registracijos, nei telefono sąskaitos nerodo jokių pėdsakų apie slapta perduotus duomenis.

Daugiau nei 200 įmonių pasaulyje pardavinėja telefonų-šnipų programas internetu. Jų kaina yra nuo 50 iki 300 JAV dolerių. Kai kurie ekspertai - privatūs sekliai ir sekimo firmų konsultantai, kompiuterių apsaugos ir telekomunikacijų specialistai - tvirtina, kad įspūdingas skaičius žmonių pasaulyje jau nešiojasi mobilius šnipus, kuriais jie buvo sukompromituoti, dažniausiai žmonos, meilužiai, bendradarbiai ar valdininkai.

Tokiam sekimui nereikia prokuroro ar teismo leidimo. Privačios seklių firmos Milane vadovas Maxas Maiellaro tvirtina, kad apie 3 procentai mobilių telefonų Prancūzijoje ir Vokietijoje yra sekami, o Graikijoje, Italijoje, Rumunijoje ir Ispanijoje - apie 5 procentai.

Masačiūzeto telefonų-šnipų ekspertas Jamesas Atkinsonas mano, kad Jungtinėse Amerikos valstijose taipogi yra apie 3 procentai sekamų telefonų. Šie skaičiai neįskaito vyriausybinių šnipinėjimų. Net jei šie skaičiai ir būtų netikslūs, akivaizdu, jog daug piliečių pažeidžia pasiklausymo telefonų pokalbių įstatymus.

Telefoniniai šnipai ypač mėgsta madingus telefonus, kadangi jie turi pakankamą informacijos apdorojimo galią. Plintantys GSM tinklai yra labiau pažeidžiami nei kitos technologijos. Anot vieno tokios programos italo anoniminio autoriaus, ši šnipinėjimo technologija buvo sukurta įstatymo saugotojams. Šnipinėjimo programa seka tekstinę žinutę ir automatiškai instaliuojasi į sekamo asmens telefoną skaitant žinutę. Blogiausia, kad programa gali rasti kelią ir į nusikaltėlių rankas.

Ši nemaloni padėtis pasaulyje atsirado po to, kai "Apple" ir "Microsoft" firmos nusprendė atverti jų telefonų taikymus pašaliniams programų kūrėjams, kurie ir sukūrė programas šnipinėjimui. Nėra jokių žinių, ar tokios šnipinėjimo programos jau plinta Lietuvoje, tačiau gyvename viename globaliame kaime ir jokios technologijos nesustoja prie valstybių sienų.