Prof. Jonas Grigas. Atviras laiškas tėvams ir mokytojams dėl bevielio interneto

Post date: Feb 21, 2011 1:35:01 PM

Mikrobanginė elektromagnetinė spinduliuotė kenkia žmonių sveikatai, sukelia įvairias ligas ir skatina net vėžio riziką. Todėl kelia nerimą didėjantis mobiliųjų ryšių antenų ir bevielio interneto (Wi-Fi) tinklų skaičius mokyklose ir kitose viešose vietose. Nors verslo atstovai teigia, kad mikrobanginė spinduliuotė, sklindanti iš mobiliųjų ryšių bazinių stočių, mobiliųjų telefonų ir bevielio interneto antenų yra saugi ir atitinka higienos normas, tačiau ta informacija yra pasenusi ir neteisinga. Didėjantis mokslinių tyrimų skaičius apie šios spinduliuotės poveikį sveikatai reikalauja sugriežtinti šios spinduliuotės poveikio žmonėms kontrolę (žiūr. www.bioiniative.org. Todėl ypač neatsakinga leisti įrenginėti Wi-Fi mikrobanginės spinduliuotės priemones mokyklose, kuriose vaikai praleidžia ištisas dienas. Koke yra faktai?

Leistinos mikrobanginės spinduliuotės norma įvairiose šalyse yra skirtinga. Mažiausia 0.1 mkW/cm2 (mkW yra mikrovatas) yra Zalcburge (Austrija), Šveicarijoje ir Lichtenšteine. Lietuvoje ji yra šimtą kartų didesnė, t.y. 10 mkW/cm2. Ši norma remiasi tik šiluminiu mikrobangų poveikiu žmogaus organizmui. Yra manančių, kad jei spinduliuotė nekaitina organizmo, tai ji yra saugi. Bet tai netiesa. Nekaitinančios audinių mikrobanginės spinduliuotės sukelti žalingi biologiniai efektai mokslo seniai ir gerai įrodyti [1,2,3].

Šie biologiniai efektai didina limfocitų kiekį kraujuje, sukelia leukemiją, žaloja organizmo motorines funkcijas, reakcijos trukmę ir atmintį, sukelia galvos skausmus, svaigulį, nuovargį, silpnumą, nemigą ir kitas ligas. Vis daugiau įrodymų, kad ši spinduliuotė skatina vėžį [1,2].

Vis didesnį žmonių skaičių neigiamai veikia sparčiai plintanti elektromagnetinė tarša. Ji sukelia ligą, pavadintą “elektro-hiperjautriu” (EHJ). Švedijoje ji pripažinta negalia. Pasaulio sveikatos organizacija EHJ apibūdino kaip: “. . . elektromagnetinės spinduliuotės sukeltą sveikatos sutrikdymą. EHJ yra reali sekinanti grėsmė žmonėms, nors jie yra veikiami elektromagnetinės spinduliuotės, keliomis eilėmis silpnesnės nei leidžia tarptautinės normos.

EHJ simptomai yra miego sutrikimas, nuovargis, įvairūs skausmai, pykinimas, regėjimo sutrikimai ir ūžesys ausyse, galvos svaigimas ir kiti. Gydytojų vertinimais Europos šalyse apie 35% žmonių kenčia nuo minėtų EHJ simptomų. Todėl būtina sumažinti ypač vaikų poveikį Wi-Fi ir mobilių telefonų mikrobangine spinduliuote.

Vaikai yra jautriausi mikrobanginei spinduliuotei [2]. Daugelyje Europos šalių vaikams nerekomenduojama naudotis mobiliaisiais telefonais, išskyrus būtiniausius atvejus, nes mobiliųjų telefonų spinduliuojamos mikrobangos veikia jaunų smegenų ląsteles. Bevielio ryšio kompiuterių (Wi-Fi) spinduliuotė veikia visą kūną, o jei kompiuterį laikome ant kelių, spinduliuotė veikia jautrius spinduliuotei reprodukcinius organus.

Tai nėra pageidautina vaikams ir paaugliams. Todėl reiktų varžyti naudotis bevielio ryšio technologijomis mokyklose. Ir studentai turėtų naudotis vieliniu internetu, o ne bevieliu Wi-Fi.

Vis daugiau žmonių jau nenori gyventi arti mobiliųjų ryšių bazinių stočių antenų arba Wi-Fi antenų, nes supranta jų spinduliuojamų mikrobangų žalingą poveikį. Tačiau nemažai žmonių sutinka įsirengti Wi-Fi (bevielius maršrutizatorius) namo ar buto viduje, o jie yra dar didesnės mikrobangų spinduliuotės šaltiniai arčiau jūsų ir tampa daug pavojingesni nei toliau esančios bazinių stočių antenos. Prancūzijoje iš bibliotekų yra šalinama Wi-Fi įranga dėl vaikų ir suaugusių apsaugos nuo spinduliuotės.

Vankuverio (Kanada) mokyklos dar 2005 metų pradžioje nusprendė uždrausti statyti mobiliųjų ryšių antenas arčiau nei 305 m. nuo mokyklų. Siekdamos apsaugoti vaikų sveikatą, Palm Beach (Florida), Los Andželo (Kalifornija), Naujosios Zelandijos ir kitų šalių mokyklų tarybos taipogi uždraudė statyti mobiliųjų ryšių antenas arti mokyklų. O jeigu nenorime antenų arti mokyklų, tuo labiau turime nenorėti jų mokyklų viduje arba savo namuose! Saugiausias būdas yra turėti vielinį, o ne bevielį internetą. Gal kai kam tai būtų pernelyg brangu, bet tai tikrai pigesnė ilgalaikė alternatyva, įvertinus vaikų, mokytojų ir kitų žmonių sveikatą.

Įvairios organizacijos ir šalys, įskaitant Jungtinę Karalystę (2000), Vokietiją (2007), Prancūziją, Rusiją, Indiją, Belgiją (2008), Toronto Sveikatos tarybą ir Pitsburgo Vėžio institutą (2008) jau ėmėsi priemonių apsaugoti vaikus nuo žalingos mobiliųjų telefonų ir Wi-Fi įrangos skleidžiamos spinduliuotės. Bevielio ryšio (Wi-Fi) kompiuterių skleidžiama spinduliuotė veikia didesnę kūno dalį nei mobiliųjų telefonų antenų spinduliuotė.

Net tie, kurie nenori suprasti mokslo rezultatų, rodančių žalingus biologinius mikrobanginės spinduliuotės efektus turėtų rūpintis savo vaikų sveikata, nes egzistuoja 2000 m. Europos komisijos priimtas Atsargumo principas, kuris teigia: “Jei moksliniai įrodymai yra nepakankami ar negalutiniai, bet preliminarūs moksliniai vertinimai rodo, kad yra rimto pagrindo susirūpinimui dėl potencialiai pavojingų efektų aplinkai, žmonių ar gyvulių sveikatai, turi būti imamasi būtiniausių priemonių jų apsaugai.”

Lietuvoje reklamuojama Gala televizija taipogi naudoja Wi-Fi belaidžio ryšio įtaisą, spinduliuojantį namuose nemažos galios mikrobangas, kuris nors atitinka ES standartus, bet jo naudojimas uždraustas Prancūzijoje. Daugelis žmonių namuose įsirengę bevielius telefonus, kurie taipogi spinduliuoja kelis šimtus milivatų mikrobangas. Taigi, dairomės į antenas ant bokštų ir namų stogų, o į savo butus ir namus įsileidžiame galingesnės žalingos spinduliuotės šaltinius. Vaikams svarbiausia aplinka yra namai ir mokykla. Todėl būtina, kad ši aplinka būtų kiek galima saugesnė. Jei aš klysčiau, leiskite man būti per daug atsargiam. Evangelijoje pagal Joną (8:32) rašoma: „Jūs pažinsite tiesą, ir tiesa padarys jus laisvus.“ Pažinkime tiesą apie gręsiančią elektromagnetinę taršą ir būkime laisvi savo veiksmuose.

1. Elektromagnetinės spinduliuotės poveikis žmogui. Mokslas ir gyvenimas, 2004, Nr. 10, 11,12.

2. Mobilūs telefonai ir sveikata. Mokslas ir gyvenimas, 2010, Nr. 2-3; http://antenos.blogas.lt

3. Mobiliųjų ryšių bazinių stočių spinduliuotės poveikis. Mokslas ir gyvenimas, 2010, Nr. 7; http://antenos.blogas.lt/mobiliuju-rysiu-baziniu-stociu spinduliuotes -poveikis-457.html