Prof. Jonas Grigas. Ar saugūs yra nuotolinio nuskaitymo vandens skaitikliai?

Post date: Feb 25, 2011 8:25:53 AM

Didėjant šildymo kainoms, energetikai siūlo žmonėms dar didesnį galvos skausmą -nuotolinio nuskaitymo karšto vandens skaitiklius. Bet jie nieko nesako apie tai, ar jie yra tikrai nepavojingi sveikatai? Ar elektromagnetinės bangos, kuriomis būtų perduodami apskaitos prietaisų rodmenys, nepaskatins vėžinių susirgimų, nepadidins radiacinio fono? Lietuvoje jau siūlomi įvairių firmų tokie skaitikliai, pateikiami įvairūs jų techniniai duomenys, išskyrus patį svarbiausią – kokio dažnio ir galios elektromagnetines bangas jie skleidžia? Nors naujovė pristatoma patraukliai - modernūs karšto vandens skaitikliai su nuotolinio nuskaitymo funkcija rodmenis automatiškai siųstų į paslaugos tiekėjo duomenų bazę ir gyventojams nereiktų rūpintis ne tik šilumos tiekimu, bet ir jo suvartojimo „apskaitymu“, bet nepasakoma, kad už šią modernią paslaugą gyventojams teks brangiai sumokėti ne tik pinigais, bet ir sveikata. Šarūnas Bulota 2010 m. gegužės mėnesį internete skelbė, kad „daugelio Lietuvos ir pasaulio mokslininkų teigimu kol kas konkrečių įrodymų, kad radijo bangos skatina vėžinių susirgimų paūmėjimą, nėra“. Tai melagingas tvirtinimas, klaidinantis žmones.

O Kauno medicinos universiteto Aplinkos ir darbo medicinos katedros vedėja docentė Rūta Ustinavičienė savo interviu šiam žurnalistui teigė, kad „tiesioginių ryšių tarp vėžinių susirgimų ir elektromagnetinių bangų mokslas kol kas nerado“. O toliau dar gražiau: „Mokslo pasaulyje juokaujama, kad mokslininkas, pirmasis atskleidęs konkretų elektromagnetinių bangų fono poveikį žmogui, iš karto gaus Nobelio premiją“. Kaip žurnalistai manipuliuoja žiniomis, visuomenė žino, bet mokslininkas privalo skleisti žmonėms mokslo žinias, o ne apgaudinėti juos. Mokslininko mantijos negali nešioti bet kas. Elektromagnetinės spinduliuotės poveikis žmonėms seniai įrodytas, ilgalaikiais įvairių šalių mokslininkų epidemiologiniais tyrimais įrodytos ir jos sukeliamos įvairios ligos, tame tarpe ir smegenų bei kitų organų vėžio ligos (http://www.esmogas.lt ir informacijos šaltinius ten). Ir viešai teigti priešingai, tyčiotis iš mokslo yra niekam nevalia. Nuotolinio nuskaitymo karšto vandens skaitikliai skleidžia apie 800 MHz mikrobangas, panašias, kaip ir mobilieji telefonai, bet jų skleidžiamos galios nerasite šių prietaisų techninių duomenų sąraše.

Jungtinės Karalystės Energijos ir klimato pokyčio departamento atstovas 2011 m. sausio 25 d. patvirtino, kad Sveikatos departamentas yra susirūpinęs dėl šios modernios technologijos įtakos didėjančiai vėžio rizikai ir įspėjo, kad name ar bute esantys mikrobangų šaltiniai kelia didėjantį pavojų sveikatai, nes jau žinoma, kad mobilūs

telefonai sukelia smegenų auglius. O dabar mokslininkai įspėja, kad didėja mikrobangų šaltinių namuose – tai mikrobanginės krosnelės, belaidžiai telefonai, dujų ir vandens nuotolinio nuskaitymo matuokliai. Visi jie skleidžia žalingas sveikatai mikrobangas ir jų skleidžiama galia susideda.

JAV, kur tokie matuokliai pradėti įrengti 2006 m., po atliktų tyrimų įspėja, kad matuoklių skleidžiama spinduliuotė viršija saugumo ribas. Kalifornijoje esanti Sage EnvironmentalConsulting firma teigia, kad turėti namuose tokio nuotolinio nuskaitymo skaitliuką yra žalinga sveikatai. Anot jų, skleidžiamos spinduliuotės galia nuo keleto iki keliolikos metrų atstumu nuo skaitliuko yra pernelyg didelė. "Daugybės naujų mikrobangų šaltinių įrengimas labai padidintų didelės visuomenės dalies poveikį mikrobangomis ir sukeltų pavojų jos sveikatai“. Tuo labiau, kad žmonės jau yra veikiami mikrobanginių krosnelių, mobilių ir belaidžių telefonų, šviesolaidžiais perduodamos televizijos maršrutizatorių bei namų apsaugos mikrobanginių sistemų skleidžiamos spinduliuotės. Pabrėžiama, kad niekas konkrečiai nežino, "kokią spinduliuotę jau skleidžia tuose namuose kiti mikrobangų šaltiniai”. Manyčiau, kad gyventojai, ypač turintys mažų vaikų, turi rimtai pamąstyti prieš įsileisdami į namus dar vieną žalingos spinduliuotės šaltinį.