Statiniai laukai

Statiniai elektriniai laukai

Žemės paviršius (įkrautas neigiamai) ir jonosfera (teigiams krūvis) sudaro natūralų elektrostatinį laiką, kuriame gyvena visa gyvybė. Taip pat ir mes, žmonės. Šio lauko savireguliacija vyksta elektros išlydžiais, žaibais. Įprastinis šio lauko stiprumas yra apie 130-270 V/m priklausomai nuo sezono, oro drėgmės .

Tai - įprastinis , natūralus fonas. Tokioje aplinkoje teigiamų ir neigiamų jonų koncentracija ore nuo 1000 iki 5000 į cm3 santykiu 1.2 : 1.


Dėl paplitusių buityje sintetinių dangų ir drabužių, patalpose sukuriamas stiprus elektrostatinis laukas. Kai jis pasiekia apytiksliai 2000 V/m (apie 10 kartų viršijantis natūralų foną) krūvį – įvyksta iškrovos, ne visada malonios.


Natūralios medžiagos beveik visada yra įkrautos teigiamai. Tuo tarpu sintetinės - neigiamai. Neigiamai įkrautos medžiagos didina teigiamų jonų koncentraciją ore. Prastai vėdinamose, su sausu oru patalpose jonų skaičius gali sumažėti iki 100 ar mažiau jonų į cm3.

Kodėl tai svarbu?

Yra pastebėta, kad neigiamų jonų prisotintame ore žmogus jaučiasi geriau, labiau atsipalaiduoja, sumažėja virusų ir bakterijų, lengviau susikaupti ir t.t. Teigiamų jonų koncentracija ore įtakoja padidėjusį neurohormono seratonino kiekį organizme, kuris sukelia mieguistumą. Taip pat stiprūs elektrostatiniai laukai padidina oro dulkėtumą bei CO2 kiekį ore.

Biologinis poveikis:

Buvo atlikti eksperimentai su upėtakio ikrais bei kviečių grūdais palaikant juos kurį laiką elektrostatiniam lauke ir po to auginant normaliomis sąlygomis. Žuvys išsivystė kitokios nei įprasti upėtakiai, panašesnės į laukines lašišas. Kviečiai išaugo žolės forma, iš, kurios, kaip manoma, kilo kviečiai. 1990 metais amerikiečių mokslininkas Steven Kaali užpatentavo elektrinį kontracepsinį įrenginį (JAV patento numeris 4,616,640), kuris, naudodamas 2.8 V bateriją, 50 mikroamperų srove gimdoje paralyžuoja spermą.

Minėti pavyzdžiai neleidžia abejoti, kad verta atkreipti dėmesį į elektrostatines mūsų gyvenamos aplinkos savybes , siekiant, kad elektrinio lauko stiprumas būtų artimas natūraliam fonui.

Rekomendacija: reikėtų vengti sintetinių įsielektrinančių dangų , patalynės bei drabužių. Gerai vėdinti patalpas.

Statiniai magnetiniai laukai

Geriausiai žinomas statinio magnetinio lauko šaltinis – Žemė. Žemės magnetinis laukas labai svarbus veiksnys gyvūnų orientacijai migruojant. Gyvi organizmai, evoliucijos laike veikiami pastovaus žemės magnetinio lauko, yra prisitaikę ląstelių lygyje, kuriose vyksta elektromagnetiniai procesai.

Žemės magnetinio lauko stiprumas žemės poliuose apie 65,000 nT, prie pusiaujo apie 20,000 nT, Lietuvoje apie 44,000 nT.

Priklausomai nuo saulės žemės magnetinio laiko stiprumas svyruoja apie 20 nT keičiantis paros laikui bei dėl magnetinių audrų. Beje, magnetosfera dar atlieka ir apsauginę funkciją, nukreipdama šalin nuo mūsų didelę energiją nešančias daleles t.y. apsaugodama mus nuo kosminės radiacijos.

Statybose, baldų pramonėje pradėjus naudoti daug metalo, gavome dar vieną rizikos faktorių - žemės magnetinio lauko iškraipymus. Jie atsiranda dėl metalinių konstrukcijų, detalių įsimagnetinimo gamybos, transportavimo, montavimo metu. Stambios metalinės konstrukcijos gal tapti galingais statiniais magnetais ir sudaryti stiprias magnetines anomalijas. Smulkios detalės taip pat gali sudaryti nepalankias magnetines anomalijas. Pavyzdžiui: metalinės lovos čiužinio spyruoklės, metalinės rėmo detalės, biuro kėdės, stalo metalinės detalės.

Natūralaus magnetinio lauko pokyčiai nuo natūralaus virš 1 T jau yra reikšmingi, ypač , kai jie veikia kūną lokaliai su skirtingais iškraipymais. Medicinoje jau seniai naudojama magnetoterapija pridedant tam tikrose kūno vietose magnetus. Jau tai įrodo magnetinio lauko pokyčių biologinį poveikį ir galimą neigiamą įtaką, kai naudojama netinkamai.

Biologinis poveikis:

Tyrimai parodė, kad pasikeitus aplinkiniam magnetiniam laukui, jaučiamai kinta metaboliniai procesai. Žmogui ilsintis šiaurės-pietų kryptimi padidėja raudonųjų kraujo kūnelių skaičius. Žmogaus organų magnetiniai laukai yra apie 100 milijonų kartų silpnesni nei Žemės laukas, todėl net ir nedideli natūralaus magnetinio lauko pakitimai mūsų kūnui yra dideli.

Rekomendacija: Vengti ilgalaikio buvimo buvimo magnetinių anomalijų įtakos zonose. Anomalijos gali susidaryti įsimagnetinus metalinėms pastatų kostrukcijoms, baldų detalėms. Pasitikrinti galima su paprastu kompasu. Jei kompaso rodyklė nukrypsta nuo šiaurės krypties daugiau nei 10 laipsnių, magnetinio lauko anomalija jau gana didelė. Ypač reikėtų atkreipti dėmesį į miego vietas. Venkite lovos čiužinių su metalinėms spyruoklėmis. Jos dažnai būna stipriai įsimagnetinę.

Literatūra:

A. Presman, "Electromagnetic Fields and Life"

NASA informacija

Institute of Bau-Biology and Ecology www.buildingbiology.net